Piispa vaihtuu

Julkaistu: 04.11.08

Espanjan katolisen kirkon Malagan piispa vaihtuu. Melkein 16 vuotta esipaimenena toiminut Antonio Dorado Soto jää eläkkeelle. Hän on jo 78-vuotias, joten vaihdos on ymmärrettävä. Suomalaisen seurakunnan osalta muistamme häntä suurella lämmöllä.

Tämän hiippakunnan alue sulkee sisäänsä poikkeuksellisen kirjon kirkkoja, seurakuntia ja uskonnollisia yhteisöjä, joita turismi on tuonut tullessaan. Kovin paljon yhteisiä tapaamisia ja keskinäistä kanssakäymistä ei ole ollut tai sitten yhteyksiä on hoidettu kahdenvälisesti. Esimerkiksi pohjoismaiset kirkot ja niiden papit tekevät mielellään yhteistyötä.

Seurakuntiemme välisessä yhteistyössä merkittävää on ollut Lux Mundin ekumeenisen keskuksen toiminta Fuengirolassa Nueva kadulla.. Se on vuosittain koonnut meidät kaikki yhteen. On tutustuttu, kerrottu kuulumisia ja suunniteltu pientä yhteistä toimintaa.

Yhteisistä tapahtumista tärkein on vuosittain järjestettävä ekumeeninen rukousviikko ja sen tapahtumat eri puolilla Aurinkorannikkoa. Kokoonnumme eri kirkoissa viikon aikana jumalanpalveluksiin, joissa käytetään useita eri kieliä. Päätöstapahtumana on upea rukoushetki Malagan katedraalissa.

Nyt eläkkeelle jäävä piispa on kokenut tuon hetken tärkeäksi ja hän on palveluksen yleensä johtanut. Siinä yhteydessä me monet olemme hänet tavanneet ja panneet merkille hänen lämpimän suhtautumisensa seurakuntiemme toimintaan hänen hiippakuntansa alueella. Kun keväällä sattui suomalaisia koskettanut vakava bussionnettomuus, piispa ja hänen sihteerinsä ottivat heti yhteyttä osanottonsa ilmauksin.

Uusi piispa on Jesús Esteban Catala Ibáñes, 59-vuotias valencialainen.  Hänellä on paljon kokemusta, myös aikaisemmista piispan tehtävistä. Hän on myös ollut mukana kolmella edellisen paavin matkalla Afrikassa. Piispojen vaihdos vie aikansa: hänet on jo nimitetty, mutta täysipainoisesti hän on paikalla joulukuun puolivälissä. Olemme jo yrittäneet saada aikaan tapaamista, jotta voisimme tutustua ja kertoa oman seurakuntamme työstä. Toivomme tietysti yhtä isällistä ja lämmintä suhtautumista kuin edeltäjällä oli.

Eihän meillä ole mitään syytä muuta ajatellakaan kuin lämpimiä suhteita ja hyvää yhteistyötä valtakirkon kanssa. Kunhan vain itse emme niitä suhteita tärvele!

Timo Sainio

Aikaisemmat palstat

Krusifiksi

19.01.10

On hyvin mielenkiintoista nähdä, mitä asioita Suomesta tiedetään, mitä uutisoidaan ja mistä...

Elämämme kallein asia

13.07.09

 ”Varo jos omistat enemmän kuin kolme tavaraa, tulee hetki, jolloin tavarat omistavat sinut....

Meidän kirkko - ykseyttä etsivä yhteisö

09.06.09

Tammikuussa 2009 julkaistiin Suomen evankelis-luterilaisen kirkon ekumeeninen strategia vuoteen...